Manapakkam, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33ASTPV7841H1Z0
Approx. Rs 119 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Paver Type | Jali |
| Thickness | 60 MM |
| Material | Concrete |
| Compressive Strength | 45 MPa |
| Dimension | 270x270x60mm |
| Void Percentage | 15–20% |
| Usage/Application | Pavement |
| Color | Grey |
| Application Area | Pathway, Garden, Parking |
| Type | Outdoor |
| Finish | MAT, SMOOTH AND ROUGH |
| Features | Best For Pedestrian Movement, Light Weight and Heavy Duty Vehicular Movement, Bituminous. Also Known |
| Weight | 12 Kgs |
| Depth | 300 MM |
| Position | INTERNAL, EXTERNAL, EXTERIOR, INTERIOR |
| Height | 300 MM |
| Brass Contains | Concrete |
| Eco Friendly | YES |
| Moisture | FREE |
| Resistance Durability | Water And Erosion, Stain Proof |
| Country of Origin | Made in India |
| ATTRIBUTE | 123951 , 123895, 123951 123951 , 123895, 149892, 191470, 177813 |
REAL INDIA BUILD PRO IS ONE OF THE LEADING MANUFACTURER IN ALL OVER INDIA. 123951
Open Cells Allows Grass To Grow Through Them, It Reduces Flooding And Erosion, Allows Rain Water To Flow Easily, Makes Grass Look Stunning. Best For Pedestrian Movement, Light Weight and Heavy Duty Vehicular Movement, Bituminous. Also Known Grass Paver Block, Alternative To Asphalt, Concrete And Traditional Paver. 123951
Material- Concrete, Usage-Landscaping, Pavement, Exterior, Outdoor, Type – Outdoor , Exterior Flooring Solutions, 123951 , 123895, 123951 123951 , 123895, 149892, 191470, 177813, INTERNAL, EXTERNAL, EXTERIOR, INTERIOR
Additional Information:
Approx. Rs 140 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Paver Type | Grid |
| Compressive Strength | 45 MPa |
| Thickness | 120 mm |
| Void Percentage | 15–20% |
| Usage/Application | Landscaping |
| Color | Black |
| Application Area | Pathway, Garden, Parking |
| Type | Outdoor |
| Finish | Smooth |
| Features | Luxury Segment, Premium Product |
| Weight | 15 Kgs |
| Depth | 80 MM |
| Position | 123951 , 123895, 149892, 191470, 177813 |
| Capacity | 123951 , 123895, 149892, 191470, 177813 |
| Height | 300 MM |
| Tile Area | 1 SFT |
| Eco Friendly | YES |
| Structural | 123951 , 123895, 149892, 191470, 177813 |
| Country of Origin | Made in India |
| ATTRIBUTE | 123951 , 123895, 149892, 191470, 177813 |
Additional Information:
Approx. Rs 130 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1000 sq ft |
| Paver Type | Rectangular |
| Compressive Strength | 45 MPa |
| Thickness | 80 MM |
| Type | Outdoor |
| Void Percentage | 15–20% |
| Usage/Application | Pavement |
| Color | Gray |
| Weight | 12 KGS |
| Application Area | Pathway, Garden, Parking |
| Dimensions | 300*300*80 MM |
| Surface Finish | SMOOTH |
| Brand | BP |
| Packaging Type | POLYTHENE WRAPPED |
| Shape | RECTANGLE |
| Grade | M 50 |
| Form | SOLID |
| Surface Treatment | YES |
| Marble Type | CONCRETE |
| Blocks per Sq Ft | 1 |
| Product Code | 6810 |
| Process | HYRAULIC MACHINE PRESS |
| Country of Origin | Made in India |
| ATTRIBUTE | 123951 123951 , 123895, 149892, 191470, 177813 |
REAL INDIA BUILD PRO IS ONE OF THE LEADING MANUFACTURER IN ALL OVER INDIA. 123951
60 MM AND 80 MM - AVAILABLE - Material- Concrete, Usage-Landscaping, Pavement, Exterior, Outdoor, Type – Outdoor , Exterior Flooring Solutions, Best For Pedestrian Movement, Light Weight and Heavy Duty Vehicular Movement, Bituminous. Also Known Grass Paver Block, Alternative To Asphalt, Concrete And Traditional Paver. Open Cells Allows Grass To Grow Through Them, It Reduces Flooding And Erosion, Allows Rain Water To Flow Easily, Makes Grass Look Stunning. 123951 123951 , 123895, 149892, 191470, 177813
Additional Information:
Approx. Rs 130 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Paver Type | Honeycomb |
| Compressive Strength | 45 MPa |
| Thickness | 80 mm |
| Void Percentage | 15–20% |
| Usage/Application | Landscaping |
| Color | Grey |
| Application Area | Parking, Garden, Pathway |
| Type | Outdoor |
| Working Temperature | 149892, 123951. 191470, 177813 |
| Pressure Strength | 149892, 123951. 191470, 177813 |
| Finish | Royal |
| Features | Open Cells Allows Grass To Grow Through Them, It Reduces Flooding And Erosion, Allows Rain Water To |
| Weight | 12 Kgs |
| Depth | 6 |
| Height | 300 MM |
| Eco Friendly | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| ATTRIBUTE | 149892, 123951. 191470, 177813 |
REAL INDIA BUILD PRO IS ONE OF THE LEADING MANUFACTURER IN ALL OVER INDIA
Best For Pedestrian Movement, Light Weight and Heavy Duty Vehicular Movement, Bituminous. Also Known Grass Paver Block, Alternative To Asphalt, Concrete And Traditional Paver. Open Cells Allows Grass To Grow Through Them, It Reduces Flooding And Erosion, Allows Rain Water To Flow Easily, Makes Grass Look Stunning. Material- Concrete, Usage-Landscaping, Pavement, Exterior, Outdoor, Type – Outdoor , Exterior Flooring Solutions 123951 , 123895, 149892, 123951. 191470, 177813
Additional Information:
Explore More Products
© Real India Build Pro. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited