Manapakkam, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33ASTPV7841H1Z0
Approx. Rs 110 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Paver Type | Jali |
| Compressive Strength | 45 MPa |
| Thickness | 80 mm |
| Void Percentage | 15–20% |
| Usage/Application | Landscaping |
| Color | Grey |
| Application Area | Garden, Pathway, Parking |
| Type | Outdoor |
| Finish | SmootH |
| Features | Grass Paver For Elegance |
| Weight | 20Kgs |
| Eco Friendly | Yes |
Additional Information:
Approx. Rs 145 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Paver Type | Rectangular |
| Material | Concrete |
| Compressive Strength | 45 MPa |
| Thickness | 120 mm |
| Void Percentage | 15–20% |
| Usage/Application | Landscaping |
| Color | Grey |
| Application Area | Pathway, Garden, Parking |
| Type | Outdoor |
| Finish | SMOOTH |
| Features | WITH RE-INFORCEMENT AND TMT |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 140 / sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1000 sq ft |
| Paver Type | Rectangular |
| Material | Concrete |
| Compressive Strength | 40 MPa |
| Dimension | 250x250x60mm |
| Void Percentage | 15–20% |
| Usage/Application | Landscaping |
| Color | Grey |
| Application Area | Garden |
| Type | Outdoor |
| Shape | Rectangular |
| Finish | SMOOTH |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 60mm |
Additional Information:
Approx. Rs 120 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Paver Type | Honeycomb |
| Compressive Strength | 45 MPa |
| Thickness | 60 mm |
| Dimension | 250x250x60mm |
| Void Percentage | 15–20% |
| Color | Grey |
| Application Area | Pathway, Parking, Garden |
| Usage/Application | Landscaping |
| Material | Concrete |
| Country of Origin | Made in India |
| 2/1 | 1/2 |
Additional Information:
Approx. Rs 120 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Paver Type | Grid |
| Compressive Strength | 45 MPa |
| Thickness | 80 mm |
| Void Percentage | 15–20% |
| Usage/Application | Landscaping |
| Color | Grey |
| Application Area | Parking, Pathway, Garden |
| Type | Outdoor |
| Dimensions | 123951 , 123895, INTERNAL, EXTERNAL, EXTERIOR, INTERIOR, 149892, 191470, 177813 |
| Brand | BP |
| Features | Open Cells Allows Grass To Grow Through Them, It Reduces Flooding And Erosion, Allows Rain Water To |
| Surface Finish | Smooth |
| Weight | 12 Kgs |
| Blocks per Sq Ft | 1 |
| Height | 300 MM |
| Tolerance | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
| ATTRIBUTE | Concrete, EXTERNAL, Grass paver, 80 MM |
Art Liner is best for pedestrian movement, Also Known Grass Paver Block, Alternative To Asphalt, Open Cells Allows Grass To Grow Through Them, It Reduces Flooding And Erosion, Allows Rain Water To Flow Easily, Makes Grass Look Stunning.
Additional Information:
Explore More Products
© Real India Build Pro. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited