Manapakkam, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33ASTPV7841H1Z0
Approx. Rs 9 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Size | 190x90x90 mm |
| Compressive Strength | 100 kg/cm² |
| Brick Type | Solid |
| Water Absorption | Max 10 % |
| Shape | Rectangular |
| Density | 1700-1850 kg/m³ |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Grey |
| Usage/Application | Side Walls |
| Resistance Durability | Fire Resistant, Water Resistant, Heat Resistant |
| Thickness(mm) | dimension: 230 mm X 110 mm X 70 mm |
| Weight | 2.6 Kg |
| Uses | Construction, Side Walls, Partition Walls |
| Material | fly ash, water, quicklime or lime sludge, cement, aluminum powder and gypsum. |
| ATTRIBUTE | 28652 |
BP Brand -Grey Fly Ash Rectangle Bricks Blocks for Side Wall , Partition Wall , 9in x 4in x 3in Size for Residential Building, Shaft Wall, Commercial Building, Industrial Building, Warehouse, Compound Wall, Garden, Multi Storey Building, High Rise Building, Border Wall, Swimming Pool, Theatre, Office, Mall, Multiplex, Security Wall, Slab Wall Etc 9 x 4 x 3in , 9 x 4 x 3 in , 9 x 4 x 3 inches , 9x4x3 Inch, 28652
Additional Information:
Approx. Rs 9 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Size | 190x90x90 mm |
| Compressive Strength | 100 kg/cm² |
| Brick Type | Solid |
| Water Absorption | Max 10 % |
| Shape | Rectangular |
| Density | 1700-1850 kg/m³ |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Grey |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Resistance Durability | Heat Resistant, Fire Resistant, Water Resistant |
| Eco Friendly | Yes |
| Thickness(mm) | 70 mm dimension: 230 mm X 110 mm X 70 mm |
| Weight | 2.6 Kg |
| Uses | Construction, Side Walls, Partition Walls |
| ATTRIBUTE | 28652 |
Additional Information:
Explore More Products
© Real India Build Pro. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited