Manapakkam, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33ASTPV7841H1Z0
Approx. Rs 30 / Sq ftGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1000 Sq ft |
| Paver Type | Honeycomb |
| Thickness | 80mm / 60 M M |
| Compressive Strength | 45 MPa |
| Dimension | 250x250x60mm |
| Void Percentage | 15–20% |
| Usage/Application | Garden, Lawn, Swimming Pool, Resort, Golf Club, Park, Landscaping |
| Color | Grey |
| Application Area | Pathway, Garden |
| Features | BP Brand Easy Fitting, High Tensile Strength, Perfect Finish, Optimum Resistance against Weather |
| Weight | 33 Kgs |
| Position | 123951, 10230 |
| Capacity | 10-15 ton/day |
| Tile Area | 4 in 1 Sqm |
| Brass Contains | 123951, 10230 |
| Eco Friendly | yes |
| Moisture | Free Moisture and Fungus and Strain Proof |
| Country of Origin | Made in India |
| ATTRIBUTE | 123951, 10230 |
| Depth | 60 MM |
| Height | 100 MM |
| Size | 450 x 600 x 60 mm, size - 600 x 400 x 80 mm, -600 x 400 mm, 400 x 400 x 80 mm, 250 x 250 x 60 mm, 50 |
BP Brand - Concrete, Cement, HDPE, Plastic PP, PVC - Grass Pavers Available In Different Sizes, Thicknesses, and Shapes, Aesthetic shapes, Weather Resistant, Beautiful Designs, Easy Fitting, High Tensile Strength, Perfect Finish, Optimum Resistance against Weather Conditions. Usage - Landscaping, Flooring, Pavement, Swimming Pool, Garden, Parking Lots, Pedestrian Street, Car parking, Hotel, Restaurant, Resorts, Cinema Theatre, Multiplex, Health Clubs, Mall, High Rise Building, Multi Storey Building, Hospital, School, College, Institutions, Drive way, Lawn, It Parks, Commercial, Residential, Golf Clubs, Parks, Etc., 123951, 10230
Additional Information:
Explore More Products
© Real India Build Pro. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited