Manapakkam, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33ASTPV7841H1Z0
Approx. Rs 95 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Drain Material | RCC |
| Drain Width | 200 mm |
| Drain Depth | 150 mm |
| Length Per Piece | 1000 mm |
| Load Class | Heavy Duty |
| Usage Area | Road Side |
| Material | Concrete, RCC , Cement, Type - Precast Pattern - Plain |
| Brand | BP |
| Color | Grey , Gray, ALL COLOR AS PER REQUEST |
| Compressive Strength | M30 |
| Diameter | 3000x300x100 mm , 600 x 300 mm, 600X300X100 , 600 x 300 x 75 mm, 700x350mm (LxW) |
| Shape | Square, OVAL & U & Rectangle, Curve |
| Mounting Type | Floor Mounted , Concrete Drain Cover |
| Size/Dimension | 600mm X Height 450mm X Thickness 100mm |
| Surface Finish | Shot Blasted |
| Surface Treatment | Precast Pattern - Plain |
| Usage/Application | For Drainage Water, Rain Water Flow, U Drain - Mould , Industrial, Commercial, Residential Apartment |
| Reinforcement Type | TMT Bar |
| Joint Type | Plain End |
| Country of Origin | Made in India |
| Breakage | RE-INFORCED, NO BREAKAGE OR LEAKAGE |
| Drain Style | Water Flow, Storm Water, Stain Proof, Fungus Free, Rectangle, Curve, OVAL, Square |
| Finish | Smooth |
| Grade | A, M30 |
| Height | 50 - 70 mm , 75 MM |
| Length | 2 Feet , 600mm X Height 450mm X Thickness 100mm, Width - 1 Feet |
| Code | 10424 |
| Width | 1 feet |
| ATTRIBUTE | 10424 |
| 1 | 2 |
Additional Information:
Explore More Products
© Real India Build Pro. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited