Manapakkam, Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33ASTPV7841H1Z0
Approx. Rs 1,979 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Drain Material | RCC |
| Material | RCC |
| Internal Width | 300 mm |
| Internal Depth | 300 mm |
| Length Per Piece | 2000 MM |
| Load Class | Medium Duty |
| Cover Type | RCC Cover |
| Shape | U Shape |
| Thickness | Size:635*570*500 MM |
| Color | Grey |
| Brand | BP |
| Grade | M40 |
| Weight | 320 Kgs |
| Reinforcement Type | TMT Bar |
| Length | 635 |
| Joint Type | Plain End |
| 300*400mm. ( 450*450mm )(600*600mm)(750*750mm)(900*900mm | 635*570*500 MM |
| Application | Rain Water, Storm Water |
| Usage Area | Road Side |
| Country Of Origin | Made In India |
| 1/1 | 1 |
Additional Information:
Approx. Rs 1,995 / MeterGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 500 Meter |
| Drain Material | RCC |
| Material | RCC |
| Internal Width | 450 mm |
| Internal Depth | 450 mm |
| Length Per Piece | 2000 MM |
| Load Class | Light Duty |
| Cover Type | RCC Cover |
| Shape | U Shape |
| Thickness | 75 MM |
| Color | Brey |
| Brand | Build Pro |
| Grade | M 50 |
| Weight | 420 Kgs |
| Reinforcement Type | TMT Bar |
| Length | 450 MM |
| Joint Type | Plain End |
| Usage Area | Drainage Canal |
| Country Of Origin | Made In India |
| 1/1 | +1 |
Build Pro Brand Precast U Drain - 75mm, 100mm, 120mm, 150mm, Etc., Thickness, T-6 Material, Normal, Medium & Heavy Duty Available
Additional Information:
Approx. Rs 1,980 / MeterGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 50 Meter |
| Drain Material | RCC |
| Material | RCC |
| Internal Width | 200 mm |
| Internal Depth | 200 mm |
| Length Per Piece | 2 METER |
| Load Class | NORMAL DUTY |
| Cover Type | Without Cover |
| Shape | U |
| Thickness | 75 MM |
| Color | GREY |
| Brand | BP |
| Grade | M50 |
| Weight | 300 KGS PER METER |
| Reinforcement Type | Mild Steel |
| Length | 2 METER - 2000 MM |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| 300*400mm. ( 450*450mm )(600*600mm)(750*750mm)(900*900mm | 450*450 MM |
| Application | DRAINAGE, PIPELINE, WATER WAYS ETC. |
| Usage Area | Road Side |
| Country of Origin | Made in India |
| -1 | +1 |
Additional Information:
Approx. Rs 1,890 / MeterGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1000 Meter |
| Drain Material | RCC |
| Material | RCC |
| Internal Width | 300 mm |
| Internal Depth | 200 mm |
| Length Per Piece | 2000 MM |
| Load Class | NORMAL DUTY |
| Cover Type | RCC Cover |
| Shape | U |
| Thickness | 600 MM |
| Color | Grey |
| Brand | RIBP |
| Grade | M 50 |
| Weight | 200 |
| Reinforcement Type | TMT Bar |
| Length | 1 Meter |
| Joint Type | Plain End |
| 300*400mm. ( 450*450mm )(600*600mm)(750*750mm)(900*900mm | 450*450*75 MM - 2 Meter* |
| Application | Strom Water Drainage |
| Usage Area | Drainage Canal |
| Country Of Origin | Made In India |
| 1 | +1 |
| 1/1 | -1 |
Additional Information:
Approx. Rs 1,280 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Material | RCC |
| Brand | BP |
| Color | GREY |
| Coated | CONCRETE |
| Grade | M50 |
| Packaging Type | MACHINE PACK |
| Shape | U |
| Country of Origin | Made in India |
| 1/1 | -1 |
Additional Information:
Explore More Products
© Real India Build Pro. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited